NRFL
Don't Miss

Lotto NRFL Golden Boot Update

Check out who is leading the Golden Boot race across all four Lotto NRFL Divisions, courtesy of the official Match Information Sheets collated since the start of the winter season.

The statistics are up to date as of Tuesday 13 June, 2017.

Own goals are not listed.

Lotto NRFL Premier Division

Armin Pasagic (Central United) 12
Rossi Nkoy (Birkenhead United) 11
Allan Pearce (Three Kings United) 8
Ethan Galbraith (Birkenhead United) 8
Andrew Milne (Onehunga Sports) 8
Dylan Stansfield (East Coast Bays) 7
Derek Tieku (Eastern Suburbs) 7
Rory Turner (Waitakere City) 6
Jack Salter (Birkenhead United) 6
Dylan Burns (Glenfield Rovers) 6
Judd Baker (East Coast Bays) 6
David Brown (Forrest Hill Milford) 6
Sean Lovemore (Onehunga Sports) 5
Ross Haviland (Onehunga Sports) 5
Dylan Manickum (Waitakere City) 5
Harry Redwood (Eastern Suburbs) 5
Mark Jones (Glenfield Rovers) 5
Ryan Morrow (Forrest Hill Milford) 4
Liam Anderson (East Coast Bays) 4
Fabien Kurimata (Onehunga Sports) 4
Tom Boss (Onehunga Sports) 4
Chad Coombes (Bay Olympic) 4
Yuki Ohtsuka (Birkenhead United) 4
Tim Payne (Eastern Suburbs) 3
Kris Carpenter (Glenfield Rovers) 3
Nick Hindson (Bay Olympic) 3
Tom Mosquera (Glenfield Rovers) 3
Alex Feneridis (Glenfield Rovers) 3
Jama Boss (Hamilton Wanderers) 3
Abdulla Khalisy (Forrest Hill Milford) 3
Blair Whitlock (Forrest Hill Milford) 3
Soheb Shiek (Bay Olympic) 3
Rudy Mozr (Manurewa) 3
Stephen Carmichael (Manurewa) 3

Lotto NRFL First Division

Marc Evans (Melville United) 26
Ross Langworthy (North Shore United) 15
Adam Dickinson (Western Springs) 11
Andre Estay (Manukau City) 11
Jon Burns (Hibiscus Coast) 10
Daniel Cyra (Hibiscus Coast) 9
Shane Tanner (Waitemata) 9
Mark Withers (Oratia United) 9
George Debenham (Western Springs) 8
Ashley Ngadela (North Shore United) 8
Julian Stevenson (Hibiscus Coast) 6
Stafford Dowling (Melville United) 6
Eric Seekie (Melville United) 6
Colm Kenny (Tauranga City United) 7
Leo Berlim (Manukau City) 6
Harry Gawtry (Tauranga City United) 5
Anthony Lockton (Oratia) 5
Liam Hayes (Melville United) 5
Marshall Gurney (Mt Albert Ponsonby) 5
Andrew Wallace (Ellerslie) 5
Tom Konusi (Mt Albert Ponsonby) 5
Peter Wild (Mt Albert Ponsonby) 5
Scott Sellar (Western Springs) 5
Dave Fahy (North Shore United) 5
Marc Lindsay (Franklin United) 4
Ryan Rust (Waitemata) 4
Steven Holloway (Melville United) 4
Jamie Shields (North Shore United) 4

Lotto NRFL Second Division

Sanni Issa (Mangere United) 15
Mitch Miller (Ngongotaha) 15
Sean Latimer (Fencibles United) 14
Mark Ruddell (Northland FC) 11
Lebon Bulumba (Fencibles United) 11
Scott Booker (Fencibles United) 9
Steve Schimmel (Northland) 9
Rhys Caples (Te Atatu) 7
Emiliano Candia (Waiheke United) 7
Jordan Rudman (Northland FC) 6
Thomson Nkoy (Takapuna) 6
Rinal Prasad (Mangere United) 6
Heldrado Guana (Waiheke United) 6
Hamish Comber (Claudelands Rovers) 6
Apisai Smith (Papakura City) 5
Carl Bickerton (Onehunga Mangere) 5
Keagan Brophy (Albany United) 4
Sandip Raj Singh (Mangere United) 4
Cole Devenport (Papatoetoe) 4
Renta Yamamoto (Takapuna) 4
Prashil Kumar (Mangere United) 4
Jarrod Young (Fencibles United) 4
Magi Mas Manresa (Claudelands Rovers) 4
Mene Fakasega (Te Atatu) 3
Chris Gage (Te Atatu) 3
Dean Shaw (Claudelands Rovers) 3
Connor Taylor (Takapuna) 3
Matt Du Toit (Takapuna) 3
Jack Hadfield (Albany United) 3
Ben Semple (Albany United) 3
Nicolas Chalmet (Waiheke United) 3
Sreten Cvetkovski (Albany United) 3
Claudio Amad (Waiheke United) 3
David Hough (Fencibles United) 3
Connor Watts (Te Atatu) 3
Gilberto Souza (Mangere United) 3
Yamil Casas (Ngongotaha) 3
Geno Vuksanlekaj (Papatoetoe) 3
Ifeanyi Unamadu (Onehunga Mangere) 3

Lotto NRFL Women’s Premier Division

Aimee Phillips (Eastern Suburbs) 11
Sam Tawharu (Forrest Hill Milford) 11
Lauren Mathis (Western Springs) 8
Tessa Berger (Glenfield Rovers) 8
Tayla O’Brien (Eastern Suburbs) 8
Hannah Blake (Three Kings United) 7
Jane Barnett (Norwest United) 6
Katie Rood (Glenfield Rovers) 6
Nicole Cooper (Norwest United) 6
Rebecca O’Neill (Western Springs) 6
Chelsea Elliott (Hamilton Wanderers) 6
Grace Jale (Eastern Suburbs) 5
Rebecca Burrows (Three Kings United) 5
Lily Rose Dyer (Western Springs) 5
Colleen Winstanley (Northland) 5
Kelli Brown (Claudelands Rovers) 5
Deven Jackson (Three Kings United) 5
Nicole Stratford (Northland) 4
Cara Lonergan (Norwest United) 4
Jacqui Hand (Eastern Suburbs) 4
Kate Seatter (Eastern Suburbs) 4
Dayna Stevens (Glenfield Rovers) 4
Sophie Stewart Hobbs (Claudelands Rovers) 4
Ella Golding (Claudelands Rovers) 3
Jessica Oulaghan (Norwest United) 3
Kate Loye (Glenfield Rovers) 3
Leah Gubb (Claudelands Rovers) 3
Estelle Harrison (Three Kings United) 3
Bethany Witt (Northland) 3

Photo courtesy www.phototek.co.nz