NRFL
Don't Miss

Lotto NRFL Golden Boot update

Check out who is leading the Golden Boot race across all four Lotto NRFL Divisions, courtesy of the official Match Information Sheets collated since the start of the winter season.

The statistics are up to date as of Tuesday 11 July, 2017.

Own goals are not listed.

Lotto NRFL Premier Division

Rossi Nkoy (Birkenhead United) 13
Armin Pasagic (Central United) 13
Rory Turner (Waitakere City) 10
Allan Pearce (Three Kings United) 9
Andrew Milne (Onehunga Sports) 9
Ethan Galbraith (Birkenhead United) 8
Judd Baker (East Coast Bays) 8
Dylan Stansfield (East Coast Bays) 7
Derek Tieku (Eastern Suburbs) 7
Jack Salter (Birkenhead United) 7
Dylan Burns (Glenfield Rovers) 6
Mark Jones (Glenfield Rovers) 6
David Brown (Forrest Hill Milford) 6
Sean Lovemore (Onehunga Sports) 5
Ross Haviland (Onehunga Sports) 5
Dylan Manickum (Waitakere City) 5
Harry Redwood (Eastern Suburbs) 5
Jordan Vale (Onehunga Sports) 5
Ryan Morrow (Forrest Hill Milford) 4
Liam Anderson (East Coast Bays) 4
Fabien Kurimata (Onehunga Sports) 4
Tom Boss (Onehunga Sports) 4
Chad Coombes (Bay Olympic) 4
Soheb Shiek (Bay Olympic) 4
Yuki Ohtsuka (Birkenhead United) 4
Kris Carpenter (Glenfield Rovers) 4
Abdulla Khalisy (Forrest Hill Milford) 4
Tim Payne (Eastern Suburbs) 3
Nick Hindson (Bay Olympic) 3
Tom Mosquera (Glenfield Rovers) 3
Alex Feneridis (Glenfield Rovers) 3
Jama Boss (Hamilton Wanderers) 3
Blair Whitlock (Forrest Hill Milford) 3
Scott Campbell (Forrest Hill Milford) 3
Rudy Mozr (Manurewa) 3
Stephen Carmichael (Manurewa) 3
Lucas Amorim (Eastern Suburbs) 3
Jamie Woodlock (Hamilton Wanderers) 3
Nicolas Zambrano (Central United) 3
Michael Built (Hamilton Wanderers) 3
Stephen Ashby Peckham (Three Kings United) 3

Lotto NRFL First Division

Marc Evans (Melville United) 27
Ross Langworthy (North Shore United) 18
Andre Estay (Manukau City) 14
Mark Withers (Oratia United) 12
Daniel Cyra (Hibiscus Coast) 12
Adam Dickinson (Western Springs) 11
Jon Burns (Hibiscus Coast) 10
Ashley Ngadela (North Shore United) 11
Shane Tanner (Waitemata) 10
Colm Kenny (Tauranga City United) 9
George Debenham (Western Springs) 8
Stafford Dowling (Melville United) 7
Leo Berlim (Manukau City) 7
Eric Seekie (Melville United) 7
Julian Stevenson (Hibiscus Coast) 6
Dave Fahy (North Shore United) 6
Harry Gawtry (Tauranga City United) 5
Anthony Lockton (Oratia) 5
Liam Hayes (Melville United) 5
Marshall Gurney (Mt Albert Ponsonby) 5
Andrew Wallace (Ellerslie) 5
Tom Konusi (Mt Albert Ponsonby) 5
Peter Wild (Mt Albert Ponsonby) 5
Steven Holloway (Melville United) 5
Jamie Shields (North Shore United) 5
Scott Sellar (Western Springs) 5
Marc Lindsay (Franklin United) 4
Rafi Mohammadi (Metro) 4
Ryan Rust (Waitemata) 4
Phillipe Poletaeve (Oratia United) 4
Jama Boss (Melville United) 4
Chris Abbott (Franklin United) 4

Lotto NRFL Second Division

Sanni Issa (Mangere United) 18
Mitch Miller (Ngongotaha) 18
Sean Latimer (Fencibles United) 14
Mark Ruddell (Northland FC) 14
Lebon Bulumba (Fencibles United) 12
Steve Schimmel (Northland) 10
Emiliano Candia (Waiheke United) 10
Gilberto Souza (Mangere United) 10
Scott Booker (Fencibles United) 9
Rhys Caples (Te Atatu) 8
Thomson Nkoy (Takapuna) 8
Rinal Prasad (Mangere United) 7
Jordan Rudman (Northland FC) 6
Heldrado Guana (Waiheke United) 6
Hamish Comber (Claudelands Rovers) 6
Carl Bickerton (Onehunga Mangere) 6
Magi Mas Manresa (Claudelands Rovers) 6
Charlie Heather (Papakura) 6
Apisai Smith (Papakura City) 5
Keagan Brophy (Albany United) 5
Matt Du Toit (Takapuna) 5
Sandip Raj Singh (Mangere United) 5
Cole Devenport (Papatoetoe) 4
Renta Yamamoto (Takapuna) 4
Prashil Kumar (Mangere United) 4
Jarrod Young (Fencibles United) 4
Tommy Miller (Takapuna) 4
Ben Semple (Albany United) 4
Jack Hadfield (Albany United) 4
Peter Wild (Papakura City) 4
Mene Fakasega (Te Atatu) 3
Chris Gage (Te Atatu) 3
Dean Shaw (Claudelands Rovers) 3
Connor Taylor (Takapuna) 3
Nicolas Chalmet (Waiheke United) 3
Sreten Cvetkovski (Albany United) 3
Claudio Amad (Waiheke United) 3
David Hough (Fencibles United) 3
Connor Watts (Te Atatu) 3
Yamil Casas (Ngongotaha) 3
Geno Vuksanlekaj (Papatoetoe) 3
Ifeanyi Unamadu (Onehunga Mangere) 3
Mattias Britos (Waiheke United) 4
Aleso Villisana (Waiheke United) 3
Matt Chant (Fencibles United) 3
Josh O’Sullivan (Ngongotaha) 3
Conrad Hooten (Papatoetoe) 3
Cory MacKay (Papakura City) 3
David Allan (Papakura City) 3
Lautro Gauna (Waiheke United) 3
Juan Michie (Waiheke United) 3

Lotto NRFL Women’s Premier Division

Aimee Phillips (Eastern Suburbs) 14
Sam Tawharu (Forrest Hill Milford) 11
Tayla O’Brien (Eastern Suburbs) 11
Tessa Berger (Glenfield Rovers) 9
Hannah Blake (Three Kings United) 9
Lauren Mathis (Western Springs) 8
Katie Rood (Glenfield Rovers) 7
Chelsea Elliott (Hamilton Wanderers) 7
Rebecca O’Neill (Western Springs) 7
Jane Barnett (Norwest United) 6
Nicole Cooper (Norwest United) 6
Rebecca Burrows (Three Kings United) 6
Colleen Winstanley (Northland) 6
Cara Lonergan (Norwest United) 6
Grace Jale (Eastern Suburbs) 5
Dayna Stevens (Glenfield Rovers) 5
Lily Rose Dyer (Western Springs) 5
Lily Dowsett (Three Kings United) 5
Kate Seatter (Eastern Suburbs) 5
Kelli Brown (Claudelands Rovers) 5
Deven Jackson (Three Kings United) 5
Nicole Stratford (Northland) 4
Leah Gubb (Claudelands Rovers) 4
Jacqui Hand (Eastern Suburbs) 4
Jessica Oulaghan (Norwest United) 4
Maisy Dewell (Western Springs) 4
Bethany Witt (Northland) 4
Sophie Stewart Hobbs (Claudelands Rovers) 4
Ella Golding (Claudelands Rovers) 3
Kate Loye (Glenfield Rovers) 3
Estelle Harrison (Three Kings United) 3
Arabella Maynard (Forrest Hill Milford) 3
McHale Perkins (Glenfield Rovers) 3
Tiana Hill (Claudelands Rovers) 3
Jasmine Waldren (Forrest Hill Milford) 3

Photo courtesy www.phototek.co.nz